I Frankrike anser man att korsikanerna är märkliga och i Italien tycker man likadant om invånarna från Sardinien. Man skiljer sig markant i kynnet i jämförelse med befolkningen på fastlandet. Denna särart lär bero på öns isolerade läge, en genetisk profil, ett eget språk samt urgamla traditioner och kulturarv. Jag gillar att kivas lite med italienare, då de inte kvalificerade till fotbolls VM. En värdefull person under resan var den vinansvarige i livsmedelsbutiken Conan. Han vägledde oss genom djungeln av utsökta viner från Sardinen. När jag påminde honom om VM, sa han – Jag är från Sardinien och bryr mig inte om det italienska landslaget även om det står Italien i mitt pass.
Han kunde rabbla samtliga Allsvenska lag och visste att HIF hade en rödblå dräkt. I favoritlaget Cagliari kände han väl till att Albin Ekdahl, Sebastian Eriksson och Robin Olsen spelat där.
En helt annan sak. När jag gick på restaurangskolan i Helsingborg mellan 1976-1978 valde jag servisen under det andra året. Vi hade en mycket korrekt lärare som hette John Johansson. Hans ord var lag och det fanns inga genvägar. Man skulle alltid bjuda fatet från vänster och ställa fram tallriken till höger om gästen. Men det fanns en regel som var viktigare än allt annat och det var att ALDRIG gå tomhänt ut från en matsal. Det fanns alltid en tomflaska att ta med sig eller som på den tiden tömma ett askfat. När man var stressad och på väg ut i köket tomhänt, så stoppade lärare John en och sa lugnande – Vad har jag sagt? Aldrig tomhänt ut från en matsal! Varför nämner jag då detta? Jo för att här på Sardinien har man inte fått denna kunskap med sig och samtliga kypare har tunnelseende. Jag vet att man gör sitt bästa, men det är anmärkningsvärt och deras beteende kunde filmas och användas i utbildningssyfte på en restaurangskola.
Men nu är jag åter hemma i Helsingborg och kan summera familjeresan på följande sätt. Jag hade en bild framför mig med paradisstränder som nästan var folktomma. Så var det inte runt Alghero. Vi besökte tre väldigt fina stränder med underbart vatten, men det var väldigt mycket folk. La Pelosa är en välkänd strand som ligger 90 minuters körning från Alghero. Här släpper man dagligen 1.400 biljetter 09:00h. för 3,50 euro styck. Man vill ha en begränsning av besökare och hela familjen satt redo 48 timmar innan, då biljetterna släpptes. En dag fick vi tag på fyra biljetter och vi var sex + lille Nils. Ungdomarna fick åka. Efter hemkomst tyckte man att det var väldigt fint med himmelskt badvatten. Men man låg som packade sillar på den begränsade stranden.
Vi åt ute varje dag på strandrestauranger med blandade upplevelser. På kvällarna lagade vi mat hemma och drack lokala viner. Detta var de gastronomiska höjdpunkterna under resan. De vita vinerna på Torbato- och Vermentino druvan blev våra favoriter. Ett par buteljer från producenten Sella & Mosca kom med hem i kofferten. På den röda sidan drack vi en salig blandning av viner och allt förutom någon alkoholstinn variant på 16 % föll oss på läppen. Främst Cannonau, vilket är Grenache på Sardinien.
Det mest positiva under resan var prisvärdheten. En solstol kostade mellan 7-10 euro. Drack man en öl på en bar på stranden så kostade den 3,5 euro. Även maten på strandkrogarna hade mycket rimliga priser. När hela familjen på sju personer smörjde kråset vid en lunch bestående av Aperol spritz, varsin god varmrätt typ calamari fritti, spagetti vongole eller liknande, två flaskor vin, mineralvatten samt kaffe så landade notan på 200 euro, vilket får betecknas som mycket rimligt. Jag känner att vi har mycket mer att upptäcka på Sardinien och resan gav verkligen mersmak. Och framförallt kul att uppleva något nytt, vilket jag belyste i förra veckans Vinblogg.
Semestern fortsätter. Jag har ett högerknä som spökar och detta har pågått i två veckor nu med väldig smärta. Men hjälp är tillkallad. Det är inbokat en hel del privata middagar, Sonen Markus och hans fina Mikaela stannar över helgen och herr-veckan drar igång i Båstad med fin tennis.
Jag hoppas att ni får en fin vecka, då värmen kommit
Bästa hälsningar
Håkan
